Werdykt trybunału arbitrażowego ws. Manchesteru City. Co dalej?
Zasady zostały wprowadzone w grudniu 2021 roku, dwa miesiące po przejęciu Newcastle United przez konsorcjum, w którym 80 procent udziałów ma saudyjski Publiczny Fundusz Inwestycyjny. Zasady zostały dopracowane dwa lata później.
Według tych zasad, Premier League musi zatwierdzić umowy sponsorskie pochodzące od firm związanych z właścicielem danego klubu, aby były zgodne z wartością rynkową. Władzie ligi zablokowały Manchesterowi City dwie takie umowy: z Etihad Aviation Group i Abu Dhabi Bank. Później doszła do tego umowa z Emirates Palace.
W czerwcu Manchester City skierował sprawę do trybunału arbitrażowego twierdząc, że zasady są niesprawiedliwe. Warto podkreślić, że sprawa ta nie jest powiązana z 115 zarzutami wobec Manchesteru City i nie powinna mieć na to żadnego wpływu.
Newcastle, Chelsea i Everton byli świadkami Manchesteru City w tej sprawie, z kolei Arsenal, Manchester United, Liverpool, West Ham, Brentford, Bournemouth, Fulham i Wolverhampton Wanderers złożyli oświadczenia na piśmie, wspierając stanowisko Premier League.
Główne ustalenia trybunału:
1. Zasady APT są niezgodne z prawem, ponieważ wykluczają pożyczki akcjonariuszy, co stanowi naruszenie prawa konkurencji.
2. Zmienione zasady APT są niezgodne z prawem z powodu powyższych i zmian cenowych.
3. Zasady APT i zmienione zasady APT są niezgodne z prawem, ponieważ są niesprawiedliwe proceduralnie - kluby nie mogą komentować porównywalnych danych transakcyjnych wykorzystywanych przez Premier League do określania uczciwej wartości rynkowej.
4. Decyzja Premier League w sprawie umowy Man City z Emirates Aviation Group była niesprawiedliwa proceduralnie, ponieważ klub nie miał możliwości odpowiedzi na analizę porównawczą.
5. Decyzja Premier League w sprawie umowy Man City z First Abu Dhabi Bank była niesprawiedliwa proceduralnie, ponieważ City nie otrzymało danych z transakcji zawartych przez inne kluby przed podjęciem ostatecznej decyzji.
6. Wystąpiło nieuzasadnione opóźnienie wynoszące około trzech miesięcy w decyzji w sprawie umowy City z First Abu Dhabi Bank.
7. Wystąpiło nieuzasadnione opóźnienie wynoszące około dwóch miesięcy w decyzji w sprawie umowy City z Emirates Palace.
Ważne jest to, że wiele zarzutów zostało odrzuconych, a ww. punkty o opóźnieniach wynikały ze złamania przez Premier League własnych zasad, a nie z wadliwości tych zasad. Odrzucono też zarzut o stronniczości Premier League.
Manchester City ogłosił swoje zwycięstwo i całkiem możliwe, że na podstawie werdyktu trybunału będzie domagał się odszkodowania od Premier League.
Z kolei Premier League w swoim oświadczeniu przyznało, że z zadowoleniem przyjęło werdykt i według nich trybunał „poparł ogólne cele, ramy i proces decyzyjny zasad APT”.
W Premier League wierzą, że wprowadzenie kilku zmian do zasad APT utrzyma je przy życiu, ale główny radca prawny Man City Simon Cliff wysłał list do pozostałych klubów z apelem, żeby nie podejmować pochopnych decyzji, które mogą prowadzić do kolejnych procesów i podkreślił, że w oświadczeniu Premier League było kilka nieścisłości.
W przyszłym tygodniu ma odbyć się nadzwyczajne spotkanie klubów Premier League w celu przedyskutowania ustaleń trybunału oraz zasad APT.
Nieoprocentowane pożyczki powinny zostać włączone do zasad APT, co uderzy w takie kluby jak Everton, Arsenal, Brighton i Chelsea, które będą miały mniejsze pole manewru w zakresie zasad zysku i zrównoważonego rozwoju (PSR).
Kluby nie powinny spodziewać się dowolności w kontekście umów sponsorskich, gdyż mechanizm ustalania kwot zgodnych z wartością rynkową został uznany za sprawiedliwy.
Kluby powinny dostać za to wgląd do danych porównawczych, co pozwoli im maksymalizować umowy sponsorskie, ale nadal będzie się to działo w ramach APT.
Źródła: Sky Sports, The Athletic
Komentarze | 0
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, żeby dodać komentarz.